Търговската сделка на Тръмп с Китай няма да спаси световната икономика

Световната икономика е изправена пред редица значителни предизвикателства за растеж през 2020 година

Търговската схватка на администрацията на Тръмп с Китай изглежда е достигнала отмяна. Това е нещо, което световната икономика, която беше силно повредена в търговската война, трябва да приветства. Глобалната икономика все още е изправена пред значителни предизвикателства за растеж през 2020 г.
Икономистите на Световната банка прогнозират растеж в световен мащаб между 0,1% и 2,5% през тази година, тъй като както търговията, така и инвестициите се възстановяват бавно от шока от миналогодишната търговска война между САЩ и Китай.
Въпреки това, това все още е под тенденцията на световната икономика от 3%, оставяйки го в така наречената рецесия на растежа.

Подмножество от нововъзникващи пазарни икономики, включително Китай, ще бъде двигателят на тази скромна глобална експанзия.
Междувременно се очаква развитите пазари да нараснат само с 1,4% – по-малко, отколкото през 2019 г. – поради проблеми в производствения сектор.
Американската преработвателна индустрия например се сви почти през втората половина на 2019 г., тъй като търговската война доведе до нарастване на материалните разходи, а търсенето – до забавяне.
Ръстът на БВП на САЩ за 2020 г. се прогнозира на 1,8%, "което отразява отрицателното въздействие на по-ранните повишения на тарифите и повишената несигурност", се казва в съобщение на Световната банка.
Повторната ескалация на търговското напрежение е един от основните рискове до 2020 г.
Въпреки че Вашингтон и Пекин се готвят да подпишат предварителното си търговско споразумение през следващата седмица, преговорите за сделката "втората фаза" носят толкова риск за пазарите и за икономиката, колкото миналогодишния първи кръг от преговори.
Икономистите на Световната банка посочват и други рискови фактори за 2020 г., включително покачване на нивата на дълга по света и бавен растеж на производителността след финансовата криза през 2008 г.

Последната вълна от натрупване на дълг, започнала преди десетилетие, е "най-голямото, най-бързото и най-широко основано увеличение" от най-новата история, предупреждава Световната банка и с ниски лихвени проценти по целия свят дълговото натоварване може да просто продължавайте да растете.
Федералният резерв намали лихвите три пъти миналата година, за да стимулира растежа в САЩ, а много от неговите централни банкови партньори все още са ангажирани с ултра ниски лихви. Продължаващите политики за лесни пари създадоха бум на заемите, който може да доведе до криза, ако – или по-скоро, когато лихвите започнат да се покачват отново.

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ