Злато и твърда валута- успешната концепция за финансова независимост на Русия

Въпреки че руската икономика е в състояние на рецесия през последните 20 години, президентът Владимир Путин все пак има повод за радост

Въпреки че руската икономика е в състояние на рецесия през последните 20 години, президентът Владимир Путин все пак има повод за радост. Причината е, че спрямо пролетта на 2014 година руската Централна банка притежава с 29 млрд. долара повече, през 2015 година. Това е причината Русия, като един от най-големите пазари, да бъде на печалба.

Вместо да инвестира милиарди долари в заздравяване на рублата, Русия спира интервенциите. Това, което тя прави е да купува чуждестранна валута. Въпросната мярка е предприета от президента Владимир Путин, с цел да спести пари в брой, като превантивна мярка срещу наложените от САЩ и ЕС санкции, които затрудняват достъпа на страната до западните пазари.

Основната концепция на Владимир Путин е, че правилният начин за гарантиране на финансова независимост е съхраняване на злато и твърда валута в банката.

Прогнозите на анализаторите, обаче сочат, че резервите от  379 млрд. долара в централната банка включват около 99 млрд. в два инвестиционни фонда, които  могат да бъфат изчерпани до 2018 година, освен ако правителството не успее да открие начин да се справи с дефицита. Ако това не стане Русия ще трябва да предприеме мерки включващи съкращаване на разходите или увеличение на данъците.

В същото време руската Централна банка има за цел да повиши резервите си до 500 млрд. долара, за да може да се нареди на трето място сред най-големите икономики, след Китай и Япония.

Related posts

Германия стартира най-големия соларен парк в Европа

Китай пренасити пазара със соларни панели

Строежът на първата „натриева“ АЕЦ на Бил Гейтс ще започне през юни, дори без разрешение от властите

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ