Ели Лобел, главен изпълнителен директор на Orange Healthcare, беше говорител на MWC в Барселона, където коментира темата за навлизането на изкуствения интелект в здравеопазването. Според нея този процес ще промени, както системата, така и ролята на лекарите. След известно време изкуствения интелект ще намали нуждата от физическа среща между пациент и лекар.
Това значи, че откриването на симптоми ще бъде поверенo на изкуствен интелект. От своя страна лекарите ще се сбогуват с рутинните си задължения, като премерване на кръвното налягане и ще се имат по-трудни задачи, изискващи анализ на различни данни. Според Рик Валенсия, основател на Qualcomm Life, трудната задача ще бъде лекарите да се доверят на данните, които получават от машините. В този аспект изключително полезни ще се окажат носимите диагностициращи устройства.
При това положение, човек ще бъде много по-ангажиран със своето здраве. Така ние ще можем да контролираме по-стриктно състоянието си и да реагираме по-бързо, тъй като в близкото бъдеще технологиите не само ще ни подсещат да си изпием лекарството, но ще анализират цялостното ни поведение и ще ни предупреждават за евентуални усложнения.
От друга гледна точка това може да доведе до струпвания в болниците. Затова здравните заведения трябва да реагират и да внесат изкуствения интелект, за да им помогне да предвиждат прилива и да оптимизират работата си.
Според Денис Гилхули, основател на Mobile Alliance on Pandemics (MAP), министерствата на здравеопазването и тези на информационните технологии трябва да работят в съдружие. Гилхули коментира още, че новите технологии ще помогнат да се предотвратят различни пандемии.
Как изкуственият интелект ще спасява животи?
Откриването на симптоми ще бъде поверенo на изкуствен интелект.