Глобалният недостиг на чипове създава проблеми за множество индустрии и не показва признаци на отслабване. Производителите на автомобили са най-силно засегнати от недостига, както и конзолите за игри.
Но не всички индустрии или продукти страдат по същия начин. Всъщност е налице свръхпредлагане на определени чипове, според Алиша Гарсия-Ереро от Natixis.
„Тези чипове, за които очаквам свръхкапацитет, са от типа чипове от по-нисък клас“, сподели Гарсия-Ереро. „Това е така, защото Китай навлиза много бързо в тази част от веригата за доставки с огромни инвестиции.“
Очаква се цените на чиповете от по-нисък клас да спаднат рязко. Това ще доведе както до инфлационни последици, така и до намаляване на цената на чиповете, които са от значение за 5G и електрическите превозни средства.
Продължаващият недостиг се дължи отчасти на запасите на компаниите, тъй като пандемията обхвана целия свят и страховете от предлагането нараснаха. Но геополитиката също играе роля.
На фона на технологичната надпревара между двата гиганта, САЩ миналата година наложи ограничения на най-големия китайски производител на чипове Semiconductor Manufacturing International Corporation, забранявайки му да получи модерна производствена екипировка и затруднявайки продажбата на крайните си продукти на компании с американски връзки. В резултат на това някои компании решиха да натрупат основни чипове преди тези ограничения.
Гарсия-Ереро заяви, че тези геополитически рискове няма да изчезнат. Както правителството на САЩ, така и технологичният сектор, се стремят да увеличат производствените способности на страната за производство на полупроводници като хедж срещу този риск. Докато някои американски компании проектират свои собствени чипове, в момента по-голямата част от световните чипове се произвеждат в Тайван, Южна Корея и Китай.
„Това е проблемът, който допринася за усложненията на инфлацията - че най-ценната част от веригата за доставки в САЩ ще бъде изправена пред много геополитически рискове и това няма да се промени“, добави още тя.