Фондация „Америка за България” започва набиране на кандидати за две обменни програми в земеделския сектор. По програмите ще бъдат изпратени на обучение в САЩ 16 българки специалисти и двама учени от аграрния сектор. „Лидери в земеделието” и „Земеделие за бъдещето”, са програми, които целят да подкрепят развитието на модерен и конкурентоспособен аграрен сектор в България.
Обученията в САЩ се администрират от Института за международно земеделие „Норман Борлауг“ към Университета „Тексас А&M“, който според съобщението през последните години отделя най-голям бюджет за изследвания в областта на земеделието в САЩ.
Участие в програмата „Лидери в земеделието” могат да вземат български фермери, мениджъри, технически специалисти, учени, преподаватели или администратори. Участниците ще преминат интензивни групови обучения в САЩ, в рамките на около две седмици. Те ще се обучават в две основни направления - млечно говедовъдство и малинопроизводство. Българските фермери ще се запознаят със съвременните маркетингови стратегии и подходи за добавяне на стойност към земеделската продукция.
Обменната програма „Земеделие за бъдещето“ е насочена към млади и прогресивни български учени от сферата на земеделието. Тя цели да ги запознае с работещи модели за финансиране на научна и приложна дейност. Българските учени сами ще избират темата, която ще разработват в САЩ. В рамките на 3 месеца те ще бъдат обучавани от индивидуален ментор и координатор, който на свой ред също ще посети България, за да продължи съвместната им работа.
От 2009 г. досега повече от 130 български специалисти от сектор земеделие са преминали обучение в САЩ по различни програми на Фондацията.
Организацията уточнява, че е подпомогнала проекти на обща стойност 6,9 млн. долара в областта на земеделието.
Тя е работила в сътрудничество с редица браншови организации, сред които Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, Българската хранителна банка и Националния съюз на градинарите в България.