• Житният пазар е в застой

    Житният пазар е в застой

    Производителите очакват раздвижване на пазара през февруари и март, като се надяват и на увеличение на цените, на които биха могли да предлагат стоката си.

    Житният пазар е в застой

    Данните на земеделското министерство показват, че износът на пшеница се е увеличил с 58% през последните месеци и от 1-ви юли до 10-ти януари са изнесени 1.1 млн. тона пшеница. Земеделци от Добричко обаче, твърдят, че към момента, пазар на зърнени култури няма.

    Експортът, който тече в момента, е на фючърси, сключени още миналата година, обясниха стопаните. Те дори определят като странна ситуацията, че няма никакво търсене на слънчоглед. Търговията с маслодайната култура е в застой отпреди Коледа, казват фермерите, като допълват, че и цената е доста надолу спрямо миналата година.

    В момента 1 тон слънчоглед се търгува на 780 лв., но търсене няма. Земеделците смятат, че спадналото потребление на масла е причината да няма търсене на културата, от която обаче, земеделците в Добричко имат сериозни запаси в складовете си.

    Производителите очакват раздвижване на пазара през февруари и март, като се надяват и на увеличение на цените, на които биха могли да предлагат стоката си. Масово земеделците казват, че цените в момента на продукцията са по-ниски от миналата година по това време, както и от цените в края на календарната 2015 г.

    Фуражната пшеница е по 300-310 лв. за тон, а хлебната - 320 лв. тон, царевицата пък е на цени от 270-280 лв. за тон, но няма сделки и търсене. Причините за по-ниските цени са комплексни, казват стопаните. Зърнените култури са борсови стоки и не един и два са факторите, които влияят върху тях.

    След високата инфлация в Украйна и Русия, двете големи производителки в Черноморския басейн, където е и България, са натиснали цената на зърното надолу с ниските цени на тяхната продукция и са направили голям износ. Топлото време през периода от ноември до средата на януари, според стопаните, също е оказало голямо влияние върху интензитета на търговията.

    Сред сериозните фактори, повлияли върху цената, е и това, че Аржентина, която е сред големите производители в южното полукълбо, е свалила всички мита за зърнените култури. Всичко това не може да не даде отражения на търговията и в България, казват стопаните. Според тях единствено Франция има по-високи цени, но това е характерно за френските производители, които винаги предлагали продукцията си с 5 до 7 на сто по-скъпо в евро спрямо останалите участници на пазара.

     Очакванията на земеделците от Добруджа са в края на февруари да има по-голяма яснота и може би леко покачване на цените. Към момента частични данни свидетелствали за проблеми с посевите в съседна Румъния, в Русия и Украйна, като причината били природните аномалии и големи амплитуди на температурата. Когато през деня е топло, а през нощта градусите паднат под нулата, се получава изтегляне, обясняват стопаните. Според някои производители имало сериозни податки за измръзване на посеви в Русия и Украйна и на места в Румъния.

    В Добричко земеделците също са притеснени за бъдещата реколта, защото и тук има големи амплитуди, а липсата на снежна покривка доскоро на практика оставя растенията без защита от студа. Земеделците са категорични, че скоро ще трябва да подхранват, защото топлото време е нарушило покоя и в някои полета есенниците изпреварват в развитието си времето. Което крие сериозни рискове за добива.

    Добрич жито пазар на жито

    Оценка на новината

    0