Дали 2016г. ще е съдбоносна за зърнените пазари?

От 2007г. насам зърнопроизводителите се радваха на субсидии от ЕС, а някои получаваха дори двойно и тройно на средствата, с които разполагаха преди влизането на страната в ЕС. Така цените се увеличаваха, успоредно с реколтата.

От 2007г. насам зърнопроизводителите се радваха на субсидии от ЕС, а някои получаваха дори двойно и тройно на средствата, с които разполагаха преди влизането на страната в ЕС. Така цените се увеличаваха, успоредно с реколтата. Този пик обаче премина и печалбите започнаха да спадат. След няколкогодишната финансова криза, всички тръгна надолу. Според анализаторите, 2016г е годината, в която ще започне нов период на стабилизиране.

Сега има нужда от оптимизации, преструкторирани и използването на нови технологии, за да стане това стабилизиране възможно, най-вече в България, която в псоледно време изостава от съседните страни.

Върху зърнените култури най-голямо влияние оказват:

-Цената на петрола

– Размерът на преходните запаси към края на годината

– Курсът на долара

Сега, производството на пшеница е над 700 млн. тона, а на царевица близо 1 млрд. 

Вторият основен фактор – цената на петрола, продължава да бъде под натиск. Въпреки лекото покачване на суровината в началото на март всички оценки показват, че натрупаните излишъци са достатъчни за задържането на цените на нива, близки до настоящите, поне и през следващата година.

Американския долар продължава да поскъпва, което допълнително поттиска цените на суровините.

В същото време, българските производители имат рекордни резерви от пшеница, царевица и слънчоглед и чакат цената да се вдигне. Това надлъгване с пазара, може да скрои лош номер на родните зърнопроизводители. Има риск, през настоящата година, страната да бъдата заобикаляна от големите търговци, заради поведението на родните производители, както и за не особено високото качество на родната продукция. Лошото е, че страната отстъпва позиции в Черноморския регион.

Именно затова, 2016г., ще е съдбоносна за българските зърнопроизводители и ще определи дали ще бъдем основен играч в региона, или аутсайдер.
 

Related posts

Заместник-министър Събев: България подкрепя предложението кризисното подпомагане за агросектора да продължи до края на 2023 година

Заместник-министър Джиков: Сектор „Плодове и зеленчуци“ има висока добавена стойност и осигурява най-много работни места в земеделието

Интелигентното земеделие ще бъде във фокуса на конференция този четвъртък в Пловдив #AGRO 4.0

businessnews.bg използва "бисквитки" (cookies), за да подобрим Вашето изживяване в уебсайта. При продължаване на използването на нашият уебсайт Вие се съгласявате с тях! ПРОЧЕТИ ПОВЕЧЕ